  • FA16X7S2A155KRU06
FA16X7S2A155KRU06
advertisement
Manufacturer No:
FA16X7S2A155KRU06
HK JDW NO:
769-FA16X7S2A155KRU06
Datasheet:
FA16X7S2A155KRU06
Description:
FA 1.5μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7S 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm -55°C~125°C Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 3281
Step5Bar-code shipping tag
FA16X7S2A155KRU06
    24 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Size / Dimension
    0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Temperature Coefficient
    X7S
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    1.5μF
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lead Style
    Formed Leads
  • Lead/Base Style
    Formed Leads
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm