  • FA16X8R1E105KNU00
FA16X8R1E105KNU00
advertisement
Manufacturer No:
FA16X8R1E105KNU00
HK JDW NO:
769-FA16X8R1E105KNU00
Datasheet:
FA16X8R1E105KNU00
Description:
FA 1μF 25V Ceramic Capacitor ±10% X8R 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm -55°C~150°C High Temperature Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 11434
Step5Bar-code shipping tag
FA16X8R1E105KNU00
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    High Temperature
  • Temperature Coefficient
    X8R
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    1μF
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm