  • FA22C0G2E104JRU06
FA22C0G2E104JRU06
advertisement
Manufacturer No:
FA22C0G2E104JRU06
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-FA22C0G2E104JRU06
Package:
Radial
Datasheet:
FA22C0G2E104JRU06
Description:
FA 0.1μF 250V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.295Lx0.177W 7.50mmx4.50mm -55°C~125°C Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 16632
Step5Bar-code shipping tag
FA22C0G2E104JRU06
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    FA
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.295Lx0.177W 7.50mmx4.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    0.1μF
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.335 8.50mm