  • FA22X7R1H335KNU06
FA22X7R1H335KNU06
advertisement
Manufacturer No:
FA22X7R1H335KNU06
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-FA22X7R1H335KNU06
Package:
Radial
Datasheet:
FA22X7R1H335KNU06
Description:
FA 3.3μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.295Lx0.177W 7.50mmx4.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 2506
Step5Bar-code shipping tag
FA22X7R1H335KNU06
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2013
  • Series
    FA
  • Size / Dimension
    0.295Lx0.177W 7.50mmx4.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    3.3μF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.335 8.50mm
  • Length
    7.5mm
  • Width
    4.5mm