  • FA26NP01H683JNU00
FA26NP01H683JNU00
advertisement
Manufacturer No:
FA26NP01H683JNU00
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-FA26NP01H683JNU00
Package:
Radial
Datasheet:
FA26NP01H683JNU00
Description:
FA 0.068μF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm -55°C~150°C High Temperature Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 4572
Step5Bar-code shipping tag
FA26NP01H683JNU00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    FA
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    High Temperature
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    0.068μF
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm