  • FA28C0G2A470JNU06
FA28C0G2A470JNU06
advertisement
Manufacturer No:
FA28C0G2A470JNU06
HK JDW NO:
769-FA28C0G2A470JNU06
Datasheet:
FA28C0G2A470JNU06
Description:
FA 47pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 6011
Step5Bar-code shipping tag
FA28C0G2A470JNU06
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Size / Dimension
    0.157Lx0.098W 4.00mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    47pF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.217 5.50mm
  • Length
    4mm
  • Width
    2.5mm