  • FAD1-06025CALW12
FAD1-06025CALW12
advertisement
Manufacturer No:
FAD1-06025CALW12
Manufacturer:
Qualtek
HK JDW NO:
649-FAD1-06025CALW12
Package:
Axial
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FAD1-06025CALW12
  • Package / Case
    Axial
  • Weight
    0.117lb 53.07g
  • Material - Frame
    Plastic
  • Material - Blade
    Plastic
  • Operating Temperature
    14~158°F -10°C~70°C
  • Series
    FAD1-06025
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    Square - 60mm Lx60mm H
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Max Operating Temperature
    158°C
  • Min Operating Temperature
    14°C
  • Power (Watts)
    480mW
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.040A
  • Max Power Dissipation
    480mW
  • Current Rating
    40mA
  • Approval Agency
    CE, cURus, TUV
  • RPM
    2500 RPM
  • Bearing Type
    1 Ball/1 Sleeve
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    13.2 CFM (0.370m3/min)
  • Noise
    18.1 dB(A)
  • Static Pressure
    0.063 in H2O (15.7 Pa)
  • Width
    25.00mm