  • FAN1117AD285X
FAN1117AD285X
advertisement
Manufacturer No:
FAN1117AD285X
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FAN1117AD285X
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
FAN1117AD285X
Description:
Fixed FAN1117A PMIC TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Quantity:
In Stock : 32447
Step5Bar-code shipping tag
FAN1117AD285X
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    0°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Power Dissipation
    18W
  • Base Part Number
    FAN1117A
  • Voltage - Input (Max)
    18V
  • Output Voltage
    2.85V
    Positive
  • Power Dissipation
    18W
  • Current - Output
    1A
  • Quiescent Current
    13mA
  • Voltage Dropout (Max)
    1.2V @ 1A
  • PSRR
    72dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    1.1V
  • Min Current Limit
    1.1A
  • Input Bias Current
    4mA