  • FAN1117AS18X
FAN1117AS18X
advertisement
Manufacturer No:
FAN1117AS18X
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FAN1117AS18X
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
FAN1117AS18X
Description:
Fixed FAN1117A PMIC TO-261-4, TO-261AA
Quantity:
In Stock : 65448
Step5Bar-code shipping tag
FAN1117AS18X
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    0°C~125°C
    1 (Unlimited)
  • Max Power Dissipation
    18W
  • Base Part Number
    FAN1117A
  • Voltage - Input (Max)
    18V
  • Output Voltage
    1.8V
    Positive
  • Power Dissipation
    18W
  • Current - Output
    1A
  • Quiescent Current
    13mA
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Voltage Dropout (Max)
    1.2V @ 1A
  • PSRR
    72dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    1.1V
  • Min Current Limit
    1.1A
  • Input Bias Current
    4mA