  • FAN1117AT18
FAN1117AT18
advertisement
Manufacturer No:
FAN1117AT18
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FAN1117AT18
Package:
TO-220-3
Datasheet:
FAN1117AT18
Description:
Fixed FAN1117A PMIC TO-220-3
Quantity:
In Stock : 9400
Step5Bar-code shipping tag
FAN1117AT18
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    0°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Max Power Dissipation
    18W
  • Base Part Number
    FAN1117A
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    18V
  • Output Voltage
    1.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Polarity
    Positive
  • Power Dissipation
    18W
  • Current - Output
    1A
  • Quiescent Current
    13mA
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    1.8V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Voltage Dropout (Max)
    1.2V @ 1A
  • Max Input Voltage
    17V
  • PSRR
    72dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    1.1V
  • Min Current Limit
    1.1A
  • Input Bias Current
    4mA