  • FAN2560UC13X
FAN2560UC13X
advertisement
Manufacturer No:
FAN2560UC13X
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FAN2560UC13X
Package:
5-UFBGA, WLCSP
Datasheet:
FAN2560UC13X
Description:
Enable Fixed FAN2560 PMIC 5-UFBGA, WLCSP
Quantity:
In Stock : 39732
Step5Bar-code shipping tag
FAN2560UC13X
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    5-UFBGA, WLCSP
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    42mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Base Part Number
    FAN2560
  • Current - Supply (Max)
    70μA
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    1.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    350mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Control Features
    Enable
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    1.6V
  • Protection Features
    Over Temperature, Short Circuit, Soft Start, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Current - Quiescent (Iq)
    11μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.2V @ 350mA
  • PSRR
    50dB ~ 60dB (10Hz ~ 10kHz)
  • Dropout Voltage
    70mV
  • Min Output Voltage
    1.3V