  • FAN3180TSX
FAN3180TSX
advertisement
Manufacturer No:
FAN3180TSX
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FAN3180TSX
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
FAN3180TSX
Purchasing and Inquiry
FAN3180TSX Overview
In order to increase flexibility, the package SC-74A, SOT-753 is used.Tape & Reel (TR) represents the package.The configuration is supported by 1 drivers.Surface Mount is mounted in the way of the device.When the supply voltage is set to 5V~18V, it can demonstrate its superiority.A gate type of N-Channel MOSFET has been used in its design.-40°C~125°C TJ is the allowed temperature range for this device.Mosfet driver accepts input of type Non-Inverting.As a result of its configuration, it contains a maximum of 5 terminations.There are various related parts under its base part number FAN3180.Devices are mounted by Surface Mount.A total of 5 pins are available on the device.Mosfet driver is designed specifically to run on 12V volts of power.The interface IC of the device is BUFFER OR INVERTER BASED MOSFET DRIVER.In the maximum case, the output current can be limited to 2.8A.The subcategory of MOSFET Drivers contains a wide variety of useful electronic components.The output current supported by the device is 2.5A.Keeping the supply current at 200μA ensures greater stability.As a result, a voltage of 3.3V is produced.The power supply voltage for this device is set to 12.5mA.
FAN3180TSX Features
Embedded in the Tape & Reel (TR) package
1 drivers
Employing a gate type of N-Channel MOSFET
5 pins
FAN3180TSX Applications
There are a lot of ON Semiconductor FAN3180TSX gate drivers applications.
  • A/D drivers
  • High-voltage isolated DC-DC converters
  • Video amplifiers
  • DC-DC Converters
  • serial peripheral interface (SPI), I2C
  • Refrigerator
  • Isolated switch mode power supplies (SMPS)
  • High power buffers
  • Motor Drives
  • Multicolor LED/laser displays
Step5Bar-code shipping tag
FAN3180TSX
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    30mg
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    MOSFET Drivers
  • Voltage - Supply
    5V~18V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    12V
  • Base Part Number
    FAN3180
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    2.8A
  • Operating Supply Current
    12.5mA
  • Output Current
    2.5A
  • Max Supply Current
    200μA
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Turn On Delay Time
    36 ns
  • Min Input Voltage
    4.5V
  • Max Input Voltage
    18V
  • Rise Time
    19ns
  • Fall Time (Typ)
    13 ns
  • Turn-Off Delay Time
    35 ns
  • Rise / Fall Time (Typ)
    19ns 13ns
  • Interface IC Type
    BUFFER OR INVERTER BASED MOSFET DRIVER
  • Channel Type
    Single
  • Number of Drivers
    1
  • Driven Configuration
    Low-Side
  • Gate Type
    N-Channel MOSFET
  • Current - Peak Output (Source, Sink)
    2.5A 2.8A
  • Logic Voltage - VIL, VIH
    0.8V 2V
  • Height
    1.3mm
  • Length
    3mm
  • Width
    1.7mm