  • FAN3800MLP24X
FAN3800MLP24X
advertisement
Manufacturer No:
FAN3800MLP24X
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-FAN3800MLP24X
Package:
24-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
FAN3800MLP24X
Description:
20 kHz kHzAudio Amplifiers4mm mm4.5V V24-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
FAN3800MLP24X Overview
The device is embedded in 24-VFQFN Exposed Pad .Amp parts is recommended that the chip be packaged in a Tape & Reel (TR) case.There are 24 terminations, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.Currently, amp parts is configured wAmp partsh 1-Channel (Mono) or 2-Channel (Stereo) as the output.An electrical device of type Class AB is involved.The electronic component is mounted in the way of Surface Mount .There is 2.7V~4.5V voltage supply to this electrical device.There are 2 channels available on the device.When operating, Depop, Microphone, Mute can be ensured.A maximum operating temperature of -20°C~60°C TA should be maintained.There are 24 pins present on this device.As a general rule, the supply voltage (Vsup) should be maintained above 2.7V .Vsup reaches 4.5V at the maximum.
FAN3800MLP24X Features
24-VFQFN Exposed Pad package
24 pin count
FAN3800MLP24X Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC FAN3800MLP24X audio amplifiers applications.
  • Inverse/same-phase proportional circuit
  • Industrial control system
  • Professional videography
  • Scintillation detectors
  • Band-stop filter
  • Semiconductor detectors
  • High gain DC amplifier
  • Communication
  • Weak signal detection
  • Signal amplification
Step5Bar-code shipping tag
FAN3800MLP24X
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-VFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -20°C~60°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Feature
    Depop, Microphone, Mute
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    24
  • Type
    Class AB
  • Voltage - Supply
    2.7V~4.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Pin Count
    24
  • JESD-30 Code
    S-XQCC-N24
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Output Type
    1-Channel (Mono) or 2-Channel (Stereo)
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    4.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Number of Channels
    2
  • Bandwidth
    20 kHz
  • Max Output Power x Channels @ Load
    16mW x 2 @ 16 Ω
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm