  • FAN4860UC33X
FAN4860UC33X
advertisement
Manufacturer No:
FAN4860UC33X
HK JDW NO:
598-FAN4860UC33X
Package:
6-UFBGA, WLCSP
Datasheet:
FAN4860UC33X
Description:
6 Terminals 2.3V 6-Pin FAN4860 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 3MHz Tape & Reel (TR) 650mA Switch 6-UFBGA, WLCSP
Purchasing and Inquiry
FAN4860UC33X Overview
A Tape & Reel (TR) package is used in this voltage regulator to optimize performance. There are 6 terminations in this voltage regulator. There are two types of analog ICs on this voltage regulator. The first type is a SWITCHING REGULATOR-type IC. The space-saving 6-UFBGA, WLCSP package is available for this voltage regulator. The voltage regulator 12v has 1 outputs. There are output pins on this DC DC switching regulator that generate Fixed output. There is a switching regulator that is compatible with the Surface Mount mounting. As long as its operating temperature is -40°C~85°C TA, dc to dc voltage regulator should perform well. The switching frequency of this DC-DC switching regulator reaches 3MHz. The regulator is capable of operating with a dc to dc voltage regulator's minimum input voltage of 2.3V. The output current of 650mA Switch makes dc to dc voltage regulator feature maximum design flexibility. To meet the operation requirements, voltage regulator is designed to provide 2.7V as the nominal input voltage. A voltage regulator 12v such as this falls under the Switching Regulator or Controllers category and belongs to this category. There is a DC/DC regulator in this family that belongs to the FAN4860 family. Voltage of voltage regulator can be delivered at 3.3V volts. For switching regulator operation, 6 pins are used. In order for this switching regulator to work properly, the output voltage should be at least 3.3VV. Switching regulator has a maximum output current of 200mA A, which is sufficient to meet the requirements of operation. It provides the adjusting voltage regulator's maximal output voltage of 3.3V. A switching DC-DC regulator, it is a member of the TinyBoost? family of electronic voltage regulator 12vs. This DC-DC switching regulator operates from a supply voltage of 3.2V. Switching regulators with the ALSO HAS THE CONTROL TECHNIQUE OF PFM feature are more efficient and stable.
FAN4860UC33X Features
1 outputs
6 pins
Operating supply voltage of 3.2V
ALSO HAS THE CONTROL TECHNIQUE OF PFM
FAN4860UC33X Applications
There are a lot of ON Semiconductor FAN4860UC33X Voltage Regulators applications.
  • Product burn-in
  • Bending machines
  • Remotely powered electric motors
  • Textile machinery
  • Various precision measuring detectors
  • Automation technology
  • Medical equipment
  • Solar power plants
  • Terrestrial set-top boxes
  • Large fire protection systems
Step5Bar-code shipping tag
FAN4860UC33X
  • Lifecycle Status
    PRODUCT PREVIEW (Last Updated: 1 month ago)
  • Package / Case
    6-UFBGA, WLCSP
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    45mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Published
    2016
  • Series
    TinyBoost®
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    6
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Base Part Number
    FAN4860
  • Function
    Step-Up
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    92 %
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    200mA
  • Operating Supply Voltage
    3.2V
  • Voltage - Input (Min)
    2.3V
  • Input Voltage-Nom
    2.7V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    650mA Switch
  • Max Output Voltage
    3.3V
  • Topology
    Boost
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    3MHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Min Output Voltage
    3.3V
  • Height
    378μm
  • Length
    880μm
  • Width
    1.23mm