  • FAN48630BUC33X
FAN48630BUC33X
advertisement
Manufacturer No:
FAN48630BUC33X
HK JDW NO:
598-FAN48630BUC33X
Package:
16-UFBGA, WLCSP
Datasheet:
Description:
16 Terminals 16-Pin FAN48630 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 2.5MHz Tape & Reel (TR) 1.5A Switch 16-UFBGA, WLCSP
Purchasing and Inquiry
FAN48630BUC33X Overview
This harley voltage regulator utilizes the Tape & Reel (TR) package for optimized performance. In this voltage regulator, there are 16 terminations. This regulator voltage is equipped with a type of analog integrated circuit that is called a SWITCHING REGULATOR voltage regulator. In order to save space, this voltage regulator is packaged in the 16-UFBGA, WLCSP package. A total of 1 outputs are configured in this voltage regulator. Adjusting voltage regulator's output pins generate Programmable output. This voltage regulator 12v fits the Surface Mount mounting. Operating at -40°C~85°C TA is the recommended temperature for adjusting voltage regulator's operation. There is a switching frequency of 2.5MHz for this voltage regulator 12v. In this adjusting voltage regulator, the output voltage (Min/Fixed) equates to 3.3V 3.49V. This voltage regulator 12v offers maximum design flexibility with an output current of 1.5A Switch. A voltage regulator 12v such as this falls under the Switching Regulator or Controllers category and belongs to this category. There is a DC/DC regulator in this family that belongs to the FAN48630 family. At 3.49V volts, voltage regulator can provide voltage. There are 16 pins that are used for the operation of the voltage regulator 12v. The output voltage of this voltage regulator 12v should at least be set at 3.49V volts at all times. For switching regulator maximum operation, dc to dc voltage regulator delivers 1.5A A. Known as a switching DC-DC regulator, this voltage regulator belongs to the TinyBoost? family. DC-DC switching regulator with 5.5V supply voltage. In this case, a dc to dc voltage regulator's minimum supply voltage of 2.35V volts is required to ensure reliable performance.
FAN48630BUC33X Features
1 outputs
16 pins
Operating supply voltage of 5.5V
FAN48630BUC33X Applications
There are a lot of ON Semiconductor FAN48630BUC33X Voltage Regulators applications.
  • Plate bending machines
  • Domestic water pumps
  • Overvoltage protection circuits in TV sets
  • Computer rooms
  • Program control systems
  • Analog precision reference circuits
  • PSRR circuits
  • Wind power
  • Boring machines
  • Magnetohydrodynamic power
Step5Bar-code shipping tag
FAN48630BUC33X
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Package / Case
    16-UFBGA, WLCSP
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    58.66667mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Published
    2016
  • Series
    TinyBoost®
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Base Part Number
    FAN48630
  • Function
    Step-Up
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    96 %
  • Output Voltage
    3.49V
  • Output Type
    Programmable
  • Max Output Current
    1.5A
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    2.35V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Nominal Supply Current
    150μA
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1.5A Switch
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V 3.49V
  • Topology
    Boost
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    2.5MHz
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Min Output Voltage
    3.49V
  • Height
    378μm
  • Length
    1.78mm
  • Width
    1.78mm