  • FAN48630UC37AX
FAN48630UC37AX
advertisement
Manufacturer No:
FAN48630UC37AX
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FAN48630UC37AX
Package:
16-UFBGA, WLCSP
Datasheet:
Description:
16 Terminals 2.35V 16-Pin FAN48630 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 2.5MHz Tape & Reel (TR) 1.5A Switch 16-UFBGA, WLCSP
Purchasing and Inquiry
FAN48630UC37AX Overview
It uses the Tape & Reel (TR) package in order to optimize the performance of this voltage regulator. Throughout this voltage regulator, there are 16 terminations. There are two types of analog ICs on this voltage regulator. The first type is a SWITCHING REGULATOR-type IC. In order to save space, this harley voltage regulator is available in the 16-UFBGA, WLCSP package. 1 outputs of voltage regulator are configured. There are output pins on this DC DC switching regulator that generate Programmable output. There is a switching regulator that is compatible with the Surface Mount mounting. -40°C~85°C TA should be the operating temperature when voltage regulator is operating. There is a switching frequency of 2.5MHz for this voltage regulator 12v. The regulator is capable of operating with a dc to dc voltage regulator's minimum input voltage of 2.35V. The output voltage (Min/Fixed) of this voltage regulator 12v is 3.7V 3.77V. It features maximum design flexibility due to dc to dc voltage regulator's 1.5A Switch output current. To meet the operation requirements, voltage regulator is designed to provide 3V as the nominal input voltage. I would like to point out that this voltage regulator belongs to the Switching Regulator or Controllers subcategory. The FAN48630 family of DC/DC regulators includes this DC/DC regulator. Voltage can be produced at 5V volts by voltage regulator. For switching regulator operation, 16 pins are used. In order to use this voltage regulator 12v at its full potential, the output voltage should be kept at at least 3.77V. Voltage regulator's maximal output current reaches 1.5A A to meet the operation requirements. A maximum voltage of 3.77V can be obtained from the regulator voltage. A type of DC-DC switching regulator, belonging to the TinyBoost? family of voltage regulators, is what we are describing here. DC-DC switching regulator with 5.5V supply voltage. This switching regulator is more efficient and stable due to the ALSO HAS 3.77V OUTPUT feature.
FAN48630UC37AX Features
1 outputs
16 pins
Operating supply voltage of 5.5V
ALSO HAS 3.77V OUTPUT
FAN48630UC37AX Applications
There are a lot of ON Semiconductor FAN48630UC37AX Voltage Regulators applications.
  • Precision electronic equipment
  • Alternators
  • Window air conditioners
  • Grinders
  • Experimental setup
  • Fire elevators
  • Telecommunications equipment
  • Low output voltage switching power supply circuits
  • Hydraulic presses
  • Direct power supply system
Step5Bar-code shipping tag
FAN48630UC37AX
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-UFBGA, WLCSP
  • Number of Pins
    16
  • Weight
    58.66667mg
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    TinyBoost®
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Additional Feature
    ALSO HAS 3.77V OUTPUT
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Base Part Number
    FAN48630
  • Function
    Step-Up
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    96 %
  • Output Voltage
    5V
  • Output Type
    Programmable
  • Max Output Current
    1.5A
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Voltage - Input (Min)
    2.35V
  • Input Voltage-Nom
    3V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1.5A Switch
  • Max Output Voltage
    3.77V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.7V 3.77V
  • Topology
    Boost
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    2.5MHz
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Min Output Voltage
    3.77V
  • Height
    378μm
  • Length
    1.78mm
  • Width
    1.78mm