FAN7390N
FAN7390N
598-FAN7390N
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Through Hole Tube Obsolete Gate Drivers ICs Non-Inverting 2 600V V 8-DIP (0.300, 7.62mm) FAN7390 Half-Bridge
Purchasing and Inquiry
FAN7390N Overview
For greater flexibility, the 8-DIP (0.300, 7.62mm) package is adopted.Tube is the packaging method.Configuration is based on 2 drivers.In this case, gate drivers is mounted along the way of Through Hole.In the absence of a 10V~22V supply voltage, its superiority can be demonstrated.This gate type has a IGBT, N-Channel MOSFET design.This device is allowed to operate in a temperature range of -40°C~150°C TJ.Non-Inverting is the input type used in this program.There are various parts that can be found under its base part number FAN7390.Devices are mounted by Through Hole.During design, it is configured with 8 pins.There is a maximum output current of 4.5A that can be achieved.Max (Bootstrap) can be as high as 600V.According to its maximum power dissipation, 1.25W is capable of conducting and transferring a large amount of power without overheating.
FAN7390N Features
Embedded in the Tube package
2 drivers
Employing a gate type of IGBT, N-Channel MOSFET
8 pins
High-side voltage - Max (Bootstrap) of 600V
Maximum power dissipation of 1.25W
FAN7390N Applications
There are a lot of ON Semiconductor FAN7390N gate drivers applications.
- Digitally controlled power supplies
- 3-Phase Motor Inverter Driver
- Head-up and Head mounted displays
- Telecom switch mode power supplies
- Motor Controls
- 48 V to 12 V PoL Converters, 48 V to Low Voltage Bus Converter,
- LCD/LCoS/DLP portable and embedded pico projectors
- Dual-Battery Systems
- Industrial Modules
- UPS systems
Package
FAN7390N
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to FAN7390N.
ON Semiconductor598-FAN73611MX8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-FAN7382MX8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-FAN7380MX8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-FAN73833MX8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-FAN7362MX8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-FAN7390MX8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-FAN7842MX8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-FAN73711MX8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-FAN7385MX14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-FAN73832MX8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare