FAN7621BSJX
FAN7621BSJX
598-FAN7621BSJX
16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
16 Terminations10V~25V 16 Pin FAN7621 AC to DC power converterUp to 300kHz
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
FAN7621BSJX Overview
In the package 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width) , the ac to dc converter is embedded.Tape & Reel (TR) case is available for the ac dc converter.In this case, the AC/DC converter is mounted in the way of Surface Mount .The ac dc converter needs to be operated at -40°C~130°C TJ °C in order to perform.The AC DC converter uses a type SWITCHING CONTROLLER analog integrated circuit.As soon as the switching frequency reaches Up to 300kHz , the circuit is closed.The AC/DC converter is capable of being used when the supply voltage is 10V~25V (Vcc/Vdd).A total of 16 terminations have been recorded.A ac/dc converter with 16 pins is available.The ac dc converters is suitable for mounting by Surface Mount .The FAN7621 family can be used to search for similar acdc converters.The ac to dc conversions are included in Switching Regulator or Controllers .There is 8A output current set.Its output voltage amounts to 24V .When operating at a frequency of 100kHz , AC to DC converter is capable of reaching high efficiency.In the following link, you will find the REACH SVHC standard: No SVHC .The output power of a coverter generates 192W .In addition to PFM CONTROL TECHNIQUE ALSO POSSIBLE , this ACDC converter can also be used to determine PFM CONTROL TECHNIQUE ALSO POSSIBLE .AC to DC converter can handle a maximum supply current of 8mA .
FAN7621BSJX Features
Packaged with 16-SOIC (0.209, 5.30mm Width)
Switching Frequency at Up to 300kHz
With 16 pins
Output Current at 8A
FAN7621BSJX Applications
There are a lot of ON Semiconductor FAN7621BSJX AC DC Converters applications.
- White goods
- Adaptors for Portable Media Player
- SMPS house keeping power supplies
- Off--line Battery Charger
- Standby Power Supplies
- Power adapters for monitors
- Low power ac?dc Adapters for Chargers
- AC--DC Adapter
- Smartphones
- LED Driver
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
FAN7621BSJX
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
ON Semiconductor598-FAN7601BMX8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-NCP1252CDR2G8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-NCP1380BDR2G8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-NCP1380DDR2G8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-FAN6300AMY8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-NCP1014AP065G8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-NCP1014AP100G8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-KA5H0380RTUTO-220-4 Full Pack2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-KA5H0365RTUTO-220-4 Full Pack2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-KA3844B8-DIP (0.300, 7.62mm)2-3 DaysAdd Compare