  • FBA06T12HS
FBA06T12HS
advertisement
Manufacturer No:
FBA06T12HS
HK JDW NO:
567-FBA06T12HS
Datasheet:
FBA06T12HS
Step5Bar-code shipping tag
FBA06T12HS
  • Package / Case
    Axial
  • Weight
    0.111lb 50.35g
  • Operating Temperature
    14~158°F -10°C~70°C
  • Series
    FBA
  • Published
    1997
  • Size / Dimension
    Square - 60mm Lx60mm H
  • Feature
    Locked Rotor Sensor
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    3 Wire Leads
  • Power Rating
    1.74W
  • Voltage - Rated DC
    12V
  • Current Rating (Amps)
    0.145A
  • Max Power Dissipation
    1.74W
  • Current Rating
    145mA
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • RPM
    4200 RPM
  • Bearing Type
    Hydro-wave (HWB)
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    16.6 CFM (0.465m3/min)
  • Noise
    32.0 dB
  • Voltage Range
    7V~13.8VDC
  • Static Pressure
    0.187 in H2O (46.6 Pa)