  • FBA08T12LS
FBA08T12LS
advertisement
Manufacturer No:
FBA08T12LS
HK JDW NO:
567-FBA08T12LS
Package:
Axial
Datasheet:
FBA08T12LS
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FBA08T12LS
  • Package / Case
    Axial
  • Weight
    0.154lb 69.85g
  • Operating Temperature
    14~158°F -10°C~70°C
  • Series
    FBA
  • Published
    1997
  • Size / Dimension
    Square - 80mm Lx80mm H
  • Feature
    Locked Rotor Sensor
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    3 Wire Leads
  • Power Rating
    950mW
  • Voltage - Rated DC
    12V
  • Current Rating (Amps)
    0.079A
  • Max Power Dissipation
    950mW
  • Current Rating
    79mA
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • RPM
    2000 RPM
  • Bearing Type
    Hydro-wave (HWB)
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    21.9 CFM (0.613m3/min)
  • Noise
    23.0 dB
  • Voltage Range
    7V~13.8VDC
  • Static Pressure
    0.061 in H2O (15.2 Pa)