  • FBA12G12M1A
FBA12G12M1A
advertisement
Manufacturer No:
FBA12G12M1A
HK JDW NO:
567-FBA12G12M1A
Package:
Axial
Datasheet:
FBA12G12M1A
Description:
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FBA12G12M1A
  • Package / Case
    Axial
  • Weight
    0.595lb 269.89g
  • Operating Temperature
    14~158°F -10°C~70°C
  • Published
    2005
  • Series
    FBA
  • Size / Dimension
    Square - 120mm Lx120mm H
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Max Operating Temperature
    158°C
  • Min Operating Temperature
    14°C
  • Power (Watts)
    3.36W
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Power Rating
    4.08W
  • Voltage - Rated DC
    12V
  • Current Rating (Amps)
    0.280A
  • Max Power Dissipation
    3.36W
  • Depth
    120mm
  • Current Rating
    280mA
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Lifetime @ Temp
    30000 Hrs @ 25°C
  • RPM
    2100 RPM
  • Bearing Type
    Hydro-wave (HWB)
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    86.5 CFM (2.42m3/min)
  • Noise
    35.5 dB
  • Voltage Range
    7V~13.8VDC
  • Static Pressure
    0.189 in H2O (47.1 Pa)
  • Height
    120mm
  • Length
    120mm
  • Width
    38.00mm