  • FBK04F12U
FBK04F12U
advertisement
Manufacturer No:
FBK04F12U
HK JDW NO:
567-FBK04F12U
Package:
Axial
Datasheet:
FBK04F12U
Description:
FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FBK04F12U
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to FBK04F12U.
  • Package / Case
    Axial
  • Weight
    0.088lb 39.92g
  • Material - Frame
    Plastic
  • Material - Blade
    Plastic
  • Operating Temperature
    14~158°F -10°C~70°C
  • Published
    1997
  • Series
    FBK
  • Size / Dimension
    Square - 40mm Lx40mm H
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Max Operating Temperature
    158°C
  • Min Operating Temperature
    14°C
  • Power (Watts)
    2.04W
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Power Rating
    2.04W
  • Voltage - Rated DC
    12V
  • Current Rating (Amps)
    0.170A
  • Max Power Dissipation
    2.04W
  • Depth
    40mm
  • Current Rating
    170mA
  • Approval Agency
    UL
  • RPM
    9500 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    9.2 CFM (0.258m3/min)
  • Noise
    42.0 dB(A)
  • Voltage Range
    7V~13.8VDC
  • Static Pressure
    0.472 in H2O (117.6 Pa)
  • Length
    40mm
  • Width
    20.00mm