  • FBK04F24H
FBK04F24H
advertisement
Manufacturer No:
FBK04F24H
HK JDW NO:
567-FBK04F24H
Datasheet:
FBK04F24H
Description:
FAN AXIAL 40X20MM 24VDC WIRE
Step5Bar-code shipping tag
FBK04F24H
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to FBK04F24H.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Lead Free
    Contains Lead
    Plastic
  • Material - Blade
    Plastic
  • Operating Temperature
    14~158°F -10°C~70°C
  • Size / Dimension
    Square - 40mm Lx40mm H
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Max Operating Temperature
    158°C
  • Min Operating Temperature
    14°C
  • Power (Watts)
    2.21W
  • Voltage - Rated
    24VDC
  • Power Rating
    2.21W
  • Voltage - Rated DC
    24V
  • Current Rating (Amps)
    0.092A
  • Max Power Dissipation
    2.21W
  • Current Rating
    92mA
  • RPM
    7500 RPM
  • Air Flow
    6.7 CFM (0.188m3/min)
  • Noise
    33.0 dB(A)
  • Voltage Range
    14V~27.6VDC
  • Static Pressure
    0.260 in H2O (64.8 Pa)
  • Width
    20.00mm