  • FBL06A12L1A
FBL06A12L1A
advertisement
Manufacturer No:
FBL06A12L1A
HK JDW NO:
567-FBL06A12L1A
Package:
Axial
Datasheet:
FBL06A12L1A
Description:
FAN AXIAL 60X25.5MM 12VDC WIRE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FBL06A12L1A
  • Package / Case
    Axial
  • Weight
    0.132lb 59.87g
  • Operating Temperature
    14~158°F -10°C~70°C
  • Published
    2002
  • Series
    FBL
  • Size / Dimension
    Square - 60mm Lx60mm H
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Power Rating
    1.68W
  • Voltage - Rated DC
    12V
  • Current Rating (Amps)
    0.100A
  • Max Power Dissipation
    1.2W
  • Current Rating
    100mA
  • Lifetime @ Temp
    50000 Hrs @ 40°C
  • RPM
    3200 RPM
  • Bearing Type
    Hydro-wave (HWB)
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    14.1 CFM (0.395m3/min)
  • Noise
    24.0 dB
  • Voltage Range
    7V~13.8VDC
  • Static Pressure
    0.122 in H2O (30.4 Pa)