  • FBR51ND12-W1
FBR51ND12-W1
advertisement
Manufacturer No:
FBR51ND12-W1
Manufacturer:
Fujitsu
HK JDW NO:
293-FBR51ND12-W1
Package:
Datasheet:
FBR51ND12-W1
Description:
Power Relay 12VDC 35A SPDT(15.5x12.1x13.7)mm THT Automotive
Step5Bar-code shipping tag
FBR51ND12-W1
    Select All
  • Min Operating Temperature
    -40 °C
  • Depth
    12.1 mm
  • Max Current Rating
    35 A
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    16 V
  • Contact Current Rating
    35 A
  • Fall Time (Typ)
    5 ms
  • Coil Resistance
    240 Ω
  • Operate Time
    10 ms
  • Switching Voltage
    30 V
  • Coil Current
    50 mA
  • Release Time
    5 ms
  • Power Consumption
    45 mW
  • Coil Power
    600 mW
  • Coil Voltage (DC)
    12 V
  • Switching Current
    25 A
  • Test Voltage
    500 V
  • Switching Capacity
    280 W
  • Height
    14 mm
  • Length
    15.5 mm
  • Width
    12.3 mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Contact Material
    Silver, Tin
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    6 g
  • Termination
    PC Pin
  • Max Operating Temperature
    85 °C