  • FC0402E1000BTBT1
FC0402E1000BTBT1
advertisement
Manufacturer No:
FC0402E1000BTBT1
Manufacturer:
Vishay Thin Film
HK JDW NO:
881-FC0402E1000BTBT1
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
FC0402E1000BTBT1
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, FC Series, Thin Film, 100Ohm, 0.05W 1/20W, ±0.1%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 11574
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FC0402E1000BTBT1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FC
  • Size / Dimension
    0.042Lx0.022W 1.07mmx0.56mm
  • Tolerance
    ±0.1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    RF, High Frequency
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±25ppm/°C
  • Resistance
    100Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn63Pb37) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thin Film
  • Power (Watts)
    0.05W 1/20W
  • Voltage - Rated
    30V
  • Power Rating
    50mW
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    50mW
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    20GHz
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.05W
  • Case Code (Imperial)
    0402
  • Height
    381μm
  • Height Seated (Max)
    0.033 0.84mm