  • FCP0603C152G-K1
FCP0603C152G-K1
advertisement
Manufacturer No:
FCP0603C152G-K1
HK JDW NO:
192-FCP0603C152G-K1
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
FCP0603C152G-K1
Description:
FCP 1500pF Film Capacitor ±2% 0603 (1608 Metric) Solder Pads 16V-DC Polyphenylene Sulfide (PPS) Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
FCP0603C152G-K1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603 (1608 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FCP
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.063Lx0.032W 1.60mmx0.81mm
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Solder Pads
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    General Purpose
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • Voltage - Rated
    16V
  • HTS Code
  • Capacitance
    1500pF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Case Code (Metric)
    1608
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    PPS
  • Height
    700μm
  • Height Seated (Max)
    0.033 0.85mm
  • Length
    1.6mm
  • Width
    0.812mm