  • FCP0805H561G-J1
FCP0805H561G-J1
advertisement
Manufacturer No:
FCP0805H561G-J1
HK JDW NO:
192-FCP0805H561G-J1
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
FCP0805H561G-J1
Description:
FCP 560pF Film Capacitor ±2% 0805 (2012 Metric) Solder Pads 50V-DC Polyphenylene Sulfide (PPS) Surface Mount
Quantity:
In Stock : 2420
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
FCP0805H561G-J1
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FCP
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
  • Tolerance
    ±2%
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
  • Termination
    Solder Pads
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Applications
    High Frequency, Switching
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    560pF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR
  • Case Code (Metric)
    2012
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    FILM CAPACITOR
  • Dielectric
    PPS
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Height
    900μm
  • Height Seated (Max)
    0.043 1.09mm