  • FD300R12KS4
FD300R12KS4
advertisement
Manufacturer No:
FD300R12KS4
Manufacturer:
Infineon
HK JDW NO:
9152-FD300R12KS4
Package:
Module
Datasheet:
FD300R12KS4
Description:
Trans IGBT Module N-CH 1.2KV 370A 5-pin 62MM-1
Step5Bar-code shipping tag
FD300R12KS4
    Select All
  • Mount
    Screw
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    5
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    UL APPROVED
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    7
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    370A
  • Turn On Time
    180 ns
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    590 ns
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V