  • FDD1-17251EBJW39-L
FDD1-17251EBJW39-L
advertisement
Manufacturer No:
FDD1-17251EBJW39-L
Manufacturer:
Qualtek
HK JDW NO:
649-FDD1-17251EBJW39-L
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FDD1-17251EBJW39-L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Weight
    2.5lbs 1.1kg
  • Material - Frame
    Aluminum
  • Material - Blade
    Plastic
  • Operating Temperature
    -4~158°F -20°C~70°C
  • Series
    HPLC, FDD1-17251
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    Rectangular/Rounded - 172mm Lx151mm H
  • Feature
    PWM Control
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    3 Wire Leads
  • Max Operating Temperature
    158°C
  • Min Operating Temperature
    -4°C
  • Power (Watts)
    55.2W
  • Voltage - Rated
    48VDC
  • Current Rating (Amps)
    1.15A
  • Max Power Dissipation
    55.2W
  • Ingress Protection
    IP54 - Dust Protected, Water Resistant
  • Current Rating
    1.15A
  • Approval Agency
    CE, cURus, TUV
  • Lifetime @ Temp
    100000 Hrs @ 25°C
  • RPM
    4400 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    355.0 CFM (9.94m3/min)
  • Noise
    68.0 dB(A)
  • Static Pressure
    1.343 in H2O (334.5 Pa)
  • Width
    51.00mm