  • FDZT40RB5.1
FDZT40RB5.1
advertisement
Manufacturer No:
FDZT40RB5.1
Manufacturer:
ROHM Semiconductor
HK JDW NO:
687-FDZT40RB5.1
Package:
01005 (0402 Metric)
Datasheet:
FDZT40RB5.1
Description:
ZENER DIODE ±5% 2μA @ 1.5V 150°C TJ 01005 (0402 Metric)
Quantity:
In Stock : 9832
Step5Bar-code shipping tag
FDZT40RB5.1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    01005 (0402 Metric)
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    RASMID
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 1.5V
  • Power - Max
    100mW
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    5.1V