  • FE1Q-115-060-01
FE1Q-115-060-01
advertisement
Manufacturer No:
FE1Q-115-060-01
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
HK JDW NO:
241-FE1Q-115-060-01
Package:
Datasheet:
FE1Q-115-060-01
Description:
Blowers AC Crossflow, 409mm 115VAC, Ball, Grill
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FE1Q-115-060-01
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Flanges
  • Housing Material
    Aluminium
  • Material - Frame
    Aluminum
  • Operating Temperature
    140°F 60°C
  • Series
    FE1Q060
  • Size / Dimension
    Rectangular - 500mm Lx163mm H
  • Feature
    Capacitor
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Terminal Block
  • Power (Watts)
    32.00W
  • Voltage - Rated
    115VAC
  • Power Rating
    32W
  • Frequency
    60Hz
  • Voltage - Rated AC
    115V
  • Approval Agency
    CE, UL
  • Operating Supply Voltage
    115V
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Blower, Cross Flow
  • Air Flow
    215.0 CFM (6.02m3/min)
  • Noise
    55.0 dB(A)
  • Thermal Support Device Type
    AC BLOWER
  • Diameter
    60mm