  • FEP16BT-5001HE3/45
FEP16BT-5001HE3/45
advertisement
Manufacturer No:
FEP16BT-5001HE3/45
HK JDW NO:
884-FEP16BT-5001HE3/45
Package:
TO-220-3
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FEP16BT-5001HE3/45
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2016
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.3V @ 8A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    100V
  • Current - Average Rectified (Io)
    16A