  • FEPB16FTHE3/81
FEPB16FTHE3/81
advertisement
Manufacturer No:
FEPB16FTHE3/81
HK JDW NO:
884-FEPB16FTHE3/81
Datasheet:
FEPB16FTHE3/81
Step5Bar-code shipping tag
FEPB16FTHE3/81
  • Max Reverse Voltage (DC)
    300V
  • Average Rectified Current
    8A
  • Reverse Recovery Time
    50 ns
    300V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    125A
  • Reverse Voltage
    300V
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Recovery Time
    50 ns
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Base Part Number
    FEPB16F
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 300V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.3V @ 8A
  • Forward Current
    16A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    125A
  • Output Current-Max
    8A