  • FEPB16GTHE3/45
FEPB16GTHE3/45
advertisement
Manufacturer No:
FEPB16GTHE3/45
HK JDW NO:
884-FEPB16GTHE3/45
Datasheet:
FEPB16GTHE3/45
Step5Bar-code shipping tag
FEPB16GTHE3/45
  • Packaging
    Tube
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Base Part Number
    FEPB16G
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 400V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.3V @ 8A
  • Forward Current
    16A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    125A
  • Output Current-Max
    8A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Forward Voltage
    1.3V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    400V
  • Average Rectified Current
    8A
  • Reverse Recovery Time
    50 ns
    400V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    125A
  • Reverse Voltage
    400V