  • FFA.2E.310.CLAK10Z
FFA.2E.310.CLAK10Z
advertisement
Manufacturer No:
FFA.2E.310.CLAK10Z
Manufacturer:
LEMO
HK JDW NO:
452-FFA.2E.310.CLAK10Z
Package:
Description:
Plug, Female Sockets and Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 10 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk Keyed Push-Pull
Quantity:
In Stock : 8745
Step5Bar-code shipping tag
FFA.2E.310.CLAK10Z
    Select All
  • Contact Material
    Brass, Bronze
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    Brass
  • Insert Material
    Polyetheretherketone (PEEK)
  • Backshell Material, Plating
    Brass, Chrome
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    2E
  • Feature
    Backshell
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder Cup
  • Connector Type
    Plug, Female Sockets and Male Pins
  • Number of Positions
    10
  • Color
    Silver
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Orientation
    Keyed
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    IP66/68 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
  • Current Rating
    7A
  • Shell Finish
    Chrome
  • Shell Size - Insert
    310
  • Cable Opening
    0.378 ~ 0.394 (9.60mm ~ 10.00mm)