  • FFA20U120DNTU
FFA20U120DNTU
advertisement
Manufacturer No:
FFA20U120DNTU
HK JDW NO:
699-FFA20U120DNTU
Package:
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet:
FFA20U120DNTU
Description:
Standard Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -65°C~150°C 2-Element TO-3P-3, SC-65-3 Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
FFA20U120DNTU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-3P-3, SC-65-3
  • Surface Mount
    NO
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    NOT SPECIFIED
  • Additional Feature
    FREEWHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Number of Elements
    2
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    20μA @ 1.2V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    3.5V @ 20A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~150°C
  • Output Current-Max
    20A
  • Application
    HIGH VOLTAGE ULTRA FAST RECOVERY POWER
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1.2V
  • Current - Average Rectified (Io)
    20A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    120ns
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    1200V
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    120A