  • FFB.0S.403.CTAC22
FFB.0S.403.CTAC22
advertisement
Manufacturer No:
FFB.0S.403.CTAC22
Manufacturer:
LEMO
HK JDW NO:
452-FFB.0S.403.CTAC22
Package:
Datasheet:
FFB.0S.403.CTAC22
Description:
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 1 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk Keyed Push-Pull
Quantity:
In Stock : 1067
Step5Bar-code shipping tag
FFB.0S.403.CTAC22
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    NOT SPECIFIED
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    Brass
  • Insert Material
    Polytetrafluoroethylene (PTFE)
  • Backshell Material, Plating
    Brass, Chrome
  • Operating Temperature
    -55°C~250°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    0S
  • Feature
    Backshell
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder Cup
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    1
  • Color
    Silver
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Orientation
    Keyed
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    IP50 - Dust Protected
  • Current Rating
    4A
  • Shell Finish
    Chrome
  • Shell Size - Insert
    403
  • Cable Opening
    0.051 ~ 0.087 (1.30mm ~ 2.20mm)