  • FFSH50120A
FFSH50120A
advertisement
Manufacturer No:
FFSH50120A
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FFSH50120A
Package:
TO-247-2
Datasheet:
FFSH50120A
Step5Bar-code shipping tag
FFSH50120A
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-2
  • Surface Mount
    NO
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY, PD-CASE
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T2
  • Operating Temperature (Max)
    175°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Power Dissipation-Max
    736W
  • Speed
    No Recovery Time > 500mA (Io)
  • Diode Type
    Silicon Carbide Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    200μA @ 1200V
  • Case Connection
    CATHODE
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Output Current-Max
    77A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1200V
  • Current - Average Rectified (Io)
    77A DC
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    0ns
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    1200V
  • Capacitance @ Vr, F
    2560pF @ 1V 100kHz
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    280A
  • Forward Voltage-Max
    1.75V
  • Reverse Current-Max
    200μA
  • Reverse Test Voltage
    1200V