  • FG11C0G2A683JNT06
FG11C0G2A683JNT06
advertisement
Manufacturer No:
FG11C0G2A683JNT06
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-FG11C0G2A683JNT06
Package:
Radial
Datasheet:
FG11C0G2A683JNT06
Description:
FG 0.068μF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm -55°C~125°C Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 2312
Step5Bar-code shipping tag
FG11C0G2A683JNT06
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    FG
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    0.068μF
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lead Style
    Formed Leads
  • Lead/Base Style
    Formed Leads
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm