  • FG11X5R0J107MRT00
FG11X5R0J107MRT00
advertisement
Manufacturer No:
FG11X5R0J107MRT00
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-FG11X5R0J107MRT00
Package:
Radial
Datasheet:
FG11X5R0J107MRT00
Description:
FG 100μF 6.3V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm -55°C~85°C Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 95
Step5Bar-code shipping tag
FG11X5R0J107MRT00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 1 month ago)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    FG
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Last Time Buy
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • Capacitance
    100μF
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Lead Style
    Formed Leads
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm