  • FG11X7R1H106KRT00
FG11X7R1H106KRT00
advertisement
Manufacturer No:
FG11X7R1H106KRT00
HK JDW NO:
769-FG11X7R1H106KRT00
Datasheet:
FG11X7R1H106KRT00
Description:
FG 10μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm -55°C~125°C Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 10565
Step5Bar-code shipping tag
FG11X7R1H106KRT00
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Size / Dimension
    0.217Lx0.157W 5.50mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    10μF
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.276 7.00mm