  • FG16C0G1H683JNT06
FG16C0G1H683JNT06
advertisement
Manufacturer No:
FG16C0G1H683JNT06
HK JDW NO:
769-FG16C0G1H683JNT06
Datasheet:
FG16C0G1H683JNT06
Description:
FG 0.068μF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm -55°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 3221
Step5Bar-code shipping tag
FG16C0G1H683JNT06
    24 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 months ago)
    Radial
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.217Lx0.138W 5.50mmx3.50mm
  • Tolerance
    ±5%
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    0.068μF
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Height Seated (Max)
    0.236 6.00mm