  • FG22X5R1C336MNT06
FG22X5R1C336MNT06
advertisement
Manufacturer No:
FG22X5R1C336MNT06
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-FG22X5R1C336MNT06
Package:
Radial
Datasheet:
FG22X5R1C336MNT06
Description:
FG 33μF 16V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.295Lx0.177W 7.50mmx4.50mm -55°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 2294
Step5Bar-code shipping tag
FG22X5R1C336MNT06
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    FG
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.295Lx0.177W 7.50mmx4.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    X5R
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    33μF
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Lead/Base Style
    Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.335 8.50mm