  • FG23C0G2W104JNT06
FG23C0G2W104JNT06
advertisement
Manufacturer No:
FG23C0G2W104JNT06
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-FG23C0G2W104JNT06
Package:
Radial
Datasheet:
FG23C0G2W104JNT06
Description:
FG 0.1μF 450V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.335Lx0.217W 8.50mmx5.50mm -55°C~125°C Through Hole Radial
Quantity:
In Stock : 13393
Step5Bar-code shipping tag
FG23C0G2W104JNT06
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lead Style
    Formed Leads - Kinked
  • Height Seated (Max)
    0.433 11.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    FG
  • Size / Dimension
    0.335Lx0.217W 8.50mmx5.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    0.1μF