  • FGA.2B.307.CYCD62Z
FGA.2B.307.CYCD62Z
advertisement
Manufacturer No:
FGA.2B.307.CYCD62Z
Manufacturer:
LEMO
HK JDW NO:
452-FGA.2B.307.CYCD62Z
Package:
Datasheet:
Description:
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 7 Positions Crimp Gold Chrome Bulk A Push-Pull
Quantity:
In Stock : 17840
Step5Bar-code shipping tag
FGA.2B.307.CYCD62Z
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    Brass
  • Insert Material
    Polyetheretherketone (PEEK)
  • Backshell Material, Plating
    Brass, Chrome
  • Operating Temperature
    -55°C~250°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    2B
  • Feature
    Backshell
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    7
  • Color
    Silver
  • Gender
    Male
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Orientation
    A
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    IP50 - Dust Protected
  • Current Rating
    11A
  • Shell Finish
    Chrome
  • Shell Size - Insert
    307
  • Contact Style
    Pin
  • Cable Opening
    0.205 ~ 0.244 (5.20mm ~ 6.20mm)
  • Diameter
    15mm
  • Length
    50mm