  • FGB.0B.305.CLAD56
FGB.0B.305.CLAD56
advertisement
Manufacturer No:
FGB.0B.305.CLAD56
Manufacturer:
LEMO
HK JDW NO:
452-FGB.0B.305.CLAD56
Package:
Datasheet:
FGB.0B.305.CLAD56
Description:
Plug, Male Pins Brass Free Hanging (In-Line) 5 Positions Solder Cup Gold Chrome Bulk B Push-Pull
Quantity:
In Stock : 10024
Step5Bar-code shipping tag
FGB.0B.305.CLAD56
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    NOT SPECIFIED
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    Brass
  • Insert Material
    Polyetheretherketone (PEEK)
  • Backshell Material, Plating
    Brass, Chrome
  • Operating Temperature
    -55°C~250°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    0B
  • Feature
    Backshell
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder Cup
  • Connector Type
    Plug, Male Pins
  • Number of Positions
    5
  • Color
    Silver
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Voltage - Rated DC
    1.4kV
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Orientation
    B
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    IP50 - Dust Protected
  • Current Rating
    6.5A
  • Shell Finish
    Chrome
  • Shell Size - Insert
    305
  • Voltage - Rated AC
    1kV
  • Contact Gender
    Male
  • Contact Style
    Pin
  • Wire/Cable Gauge
    22 AWG
  • Cable Opening
    0.209 ~ 0.220 (5.30mm ~ 5.60mm)
  • Diameter
    9.5mm
  • Length
    36mm