  • FGH40N120ANTU
FGH40N120ANTU
advertisement
Manufacturer No:
FGH40N120ANTU
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FGH40N120ANTU
Package:
TO-247-3
Purchasing and Inquiry
FGH40N120ANTU Description
FGH40N120ANTU Features
  • High Speed Switching
  • Low Saturation Voltage: VCE(sat) = 2.6 V @ IC = 40 A
  • Gate-Emitter Voltage-Max: 25V
  • Gate Charge: 220nC
  • High Input Impedance
  • Pb?Free
  • RoHS Compliant
FGH40N120ANTU Applications
  • Induction Heating
  • UPC
  • AC & DC Motor Controls
  • General Purpose Inverters
  • New Energy Vehicle
  • Photovoltaic Generation
  • Wind Power Generation
  • Smart Grid
Step5Bar-code shipping tag
FGH40N120ANTU
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    6.39g
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    417W
  • Element Configuration
    Single
  • Input Type
    Standard
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    64A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Test Condition
    600V, 40A, 5 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.2V @ 15V, 40A
  • IGBT Type
    NPT
  • Gate Charge
    220nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    160A
  • Td (on/off) @ 25°C
    15ns/110ns
  • Switching Energy
    2.3mJ (on), 1.1mJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    25V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    7.5V
  • Fall Time-Max (tf)
    80ns
  • Height
    20.6mm
  • Length
    15.6mm
  • Width
    4.7mm