  • FGJ.2B.306.CYMD72
FGJ.2B.306.CYMD72
advertisement
Manufacturer No:
FGJ.2B.306.CYMD72
Manufacturer:
LEMO
HK JDW NO:
452-FGJ.2B.306.CYMD72
Package:
Datasheet:
FGJ.2B.306.CYMD72
Description:
Plug, Female Sockets Brass Free Hanging (In-Line) 6 Positions Crimp Gold Chrome Bulk J Push-Pull
Quantity:
In Stock : 11085
Step5Bar-code shipping tag
FGJ.2B.306.CYMD72
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Bronze
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    Brass
  • Insert Material
    Polyetheretherketone (PEEK)
  • Backshell Material, Plating
    Brass, Chrome
  • Operating Temperature
    -55°C~250°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    2B
  • Feature
    Backshell
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Plug, Female Sockets
  • Number of Positions
    6
  • Color
    Silver
  • Gender
    Male
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Orientation
    J
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    IP50 - Dust Protected
  • Current Rating
    12A
  • Shell Finish
    Chrome
  • Shell Size - Insert
    306
  • Contact Style
    Socket
  • Cable Opening
    0.244 ~ 0.283 (6.20mm ~ 7.20mm)
  • Diameter
    15mm
  • Length
    50mm