  • FGY60T120SQDN
FGY60T120SQDN
advertisement
Manufacturer No:
FGY60T120SQDN
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-FGY60T120SQDN
Package:
TO-247-3
Datasheet:
FGY60T120SQDN
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FGY60T120SQDN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    517W
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    120A
  • Test Condition
    600V, 60A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.95V @ 15V, 60A
  • Gate Charge
    311nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    240A
  • Td (on/off) @ 25°C